Żadna strona internetowa nie może się obejść bez zdjęć czy grafik. Bez tych elementów jest po prostu nudna! Jednak dodanie na stronę zdjęcia może skończyć się nawet pozwem sądowym o naruszenie czyichś praw autorskich. Dlaczego? Wciąż za mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie można na swoją stronę dodawać zdjęć znalezionych w Internecie, które akurat nam się spodobały. W wyszukiwarkach zdjęć nie działa zasada “znalezione nie kradzione”. Za to istnieją prawa autorskie do zdjęć i grafik, których złamanie grozi poważnymi konsekwencjami. Skąd pobierać darmowe zdjęcia na stronę internetową i Facebook’a?

Najczęściej popełniane błędy

Część osób szukając zdjęć po prostu wchodzi w wyszukiwarkę grafiki Google i pobiera pierwsze lepsze zdjęcie, a potem wrzuca je na swoją stronę i podpisuje źródło. Niestety jest to również naruszenie praw autorskich. Chronione są zdjęcia wszystkich – profesjonalnie wykonane sesje zdjęciowe, zdjęcia zamieszczane na portalach ogólnodostępnych, ale też prywatne zdjęcia publikowane na blogach. Samo przesłanie zdjęcia do sieci i zamieszczenie go na stronie internetowej nie oznacza zgody na rozpowszechnianie. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest wyśledzić swoje zdjęcia w Internecie i pozwać drugą osobę o wykorzystanie ich bez zgody. A tego wolelibyśmy uniknąć!

Zdjęcia na wolnych licencjach

Jednakże istnieją też wyszukiwarki zdjęć na tak zwany wolnych licencjach z angielskiego Creative Commons. Takie zdjęcia w zależności od dokładnej licencji można publikować na swojej stronie internetowej czy na Facebooku. Nie trzeba ich podpisywać nazwiskiem autora, nie trzeba podawać linku do oryginały, a do tego można je edytować i przerabiać wedle własnych potrzeb. Najlepsze do tego celu są zdjęcia na licencji CC0. Można do wyszukiwania zdjęć na takiej licencji wykorzystać wyszukiwarkę Google grafika, ale trzeba wpisać ustawienia zaawansowane. O wiele łatwiej będzie jednak korzystać z tak zwanych banków zdjęć.

Banki zdjęć – jak działają?

Banki zdjęć gromadzą miliony fotografii. Od zdjęć portretowych, po zdjęcia produktowe, przez grafiki, schematy czy rysunki. Wystarczy wejść do banku, zaznaczyć, że szukamy fotografii na licencji komercyjnej CC0 i pokażą się setki zdjęć. Podaje się zwykle hasło lub temat zdjęcia np. woda i można przeglądać tylko zdjęcia z wodą. Takie zdjęcie można pobrać i umieścić na stronie internetowej bez niepożądanych konsekwencji.

Jednakże część banków zdjęć oferuje tylko niewielki odsetek fotografii na licencji CC0, dlatego trzeba dokładnie czytać opisy do zdjęć, aby mieć pewność, że można dokładnie to zdjęcie wykorzystać na swoje strony internetowe. Ważne jest też to, że banki zdjęć dzielą się na darmowe i płatne. Można znaleźć bardzo dużo zdjęć do pobrania za darmo, ale jest też wiele świetnych portali ze zdjęciami, za które trzeba zapłacić.

Gdzie szukać najlepszych zdjęć?

Warto zacząć od przeglądania darmowych banków zdjęć. Jeśli nam się nic nie spodoba to zawsze możemy przejść na strony, gdzie za zdjęcia się płaci. Ale jeżeli spodobają nam się zdjęcia, to nie musimy za nie płacić. Co jest dużym plusem.

Popularne darmowe banki zdjęć to:

  • Pixabay – wszystkie zdjęcia są na licencji CC0, więc można ich używać bezpiecznie na swoich stronach internetowych. Frazy najlepiej wpisywać po angielsku. Ponadto pod darmowymi zdjęciami pojawiają się też płatne obrazy o wyszukiwanej tematyce, więc jeśli nie znajdziemy ciekawych, darmowych zdjęć można od razu kupić inne.
  • Unsplash – także zawiera zdjęcia z licencją CC0, jednak tutaj co 10 dni, pojawia się 10 nowych zdjęć, więc baza jest dość ograniczona.
  • Pikwizard – tutaj również znajdziemy zdjęcia z dopiskiem CC0 – tę bazę wyróżnia duża ilość zdjęć ludzi np. podczas pracy.
  • Foodshot – baza zdjęć z jedzeniem, czyli idealna baza ze zdjęciami użytku komercyjnego dla firm cateringowych i innych związanych z żywnością.
  • Publicdomainpictures.net – to baza zawierająca ponad 82 tysiące darmowych zdjęć do wykorzystania komercyjnego.

Jednak może się zdarzyć, że nie ma dla nas idealnych zdjęć dostępnych za darmo i trzeba poszukać na płatnych stronach. Tutaj też jest ogromny wybór. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą otrzymać faktury i rachunki za zakupione zdjęcia, by potem je bez problemu rozliczyć.

Co wybrać?

Na pewno nie kradzież zdjęć! Oczywiście najlepiej jest skorzystać z darmowych banków zdjęć, aby otrzymać piękne fotografie pasujące do tematyki strony internetowej przez nas prowadzonej. Baz jest tak wiele, że z pewnością znajdziemy idealne ujęcia na stronę www, Facebook’a czy nawet na firmowy lub prywatny Instagram.

Pozostaw komentarz