ShortPixel umożliwia kompresowanie obrazów w sposób łatwy i intuicyjny. Aby jednak uczynić Twoją pracę jeszcze prostszą, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który pozwoli Ci zacząć wykorzystywać w pełni funkcje programu już dziś. ShortPixel to niezawodne narzędzie ułatwiające tworzenie oraz pozycjonowanie stron internetowych.

Jedyne czego potrzebujesz, to klucz API oraz jedno z naszych narzędzi optymalizacji obrazu: wtyczki WP, narzędzia API lub kompresora obrazu on-line.

  1. Jak zdobyć klucz API ShortPixel?

(jeśli już go posiadasz, pomiń ten krok)

 1. Przejdź na stronę:

https://shortpixel.com/free-sign-up

 1. Dodaj swój adres e-mail i kliknij „Zarejestruj się”.
 2. Skopiuj klucz API i zachowaj go.

Darmowe konto pozwala Ci kompresować 100 zdjęć oraz miniatur miesięcznie. Jeśli jednak taki zakres okaże się dla Ciebie zbyt wąski, możesz zakupić plany miesięczne lub jednorazowe adekwatnie do swoich potrzeb.

Narzędzia potrzebne do skorzystania z usługi optymalizacji obrazu ShortPixel

 1. Wtyczka ShortPixel WordPress
 2. Narzędzia API do stron zbudowany na bazie innych rozwiązań PHP
 3. Kompresor obrazu on-line

Pamiętaj: Wszystkie powyższe narzędzia należy połączyć z usługą optymalizacji obrazu ShortPixel, do czego potrzebny jest klucz API ShortPixel (z wyjątkiem bezpłatnej wersji internetowego kompresora).

1. Wtyczka ShortPixel WordPress

Jak zainstalować i aktywować wtyczkę ShortPixel WordPress:

 • Zaloguj się do swojego panelu WordPress.
 • Przejdź do sekcji „Wtyczki” i kliknij przycisk „Dodaj nową”.
 • Wyszukaj „ShortPixel:.
 • Kliknij „Zainstaluj”, a następnie aktywuj wtyczkę.
 • Aby zweryfikować instalację wtyczki ShortPixel, musisz dodać swój klucz API.

Jak korzystać z wtyczki ShortPixel oraz jej ustawień?

Zalecane ustawienia zaznaczone są domyślnie, niemniej jednak możesz dostosować je do własnych potrzeb. Pamiętaj o przeczytaniu krótkich instrukcji umieszczonych przy każdej opcji. Korzystając z okazji przypominamy, by nie wyłączać funkcji tworzenia kopii zapasowej obrazu. Przydaje się ona na wypadek, gdy konieczna jest ponowna optymalizacja obrazów na stronie przy użyciu innej metody kompresji.

Wyróżnia się trzy poziomy optymalizacji obrazu za pomocą ShortPixel:

 • Kompresja „lossy”(stratna) zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy redukcją rozmiaru obrazu i jakością obrazu. Jeśli jesteś fotografem, opcja ta prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu w największym stopniu.
 • Kompresja „glossy” jest również metodą stratnej kompresji obrazu, lecz skupia się na grafikach o wysokiej rozdzielczości, które muszą wyglądać tak wyraźnie, jak oryginał.
 • Kompresja „loosless  (bezstratna) nie dotyka pikseli obrazu. Wynikowy obraz jest więc pod tym względem identyczny z oryginałem.

Optymalizacja zbiorcza dla istniejących obrazów

Jeśli masz dużą kolekcję nieskompresowanych obrazów, możesz zoptymalizować je wszystkie naraz za pomocą kompresora zbiorczego ShortPixel. Znajdziesz go w bibliotece multimediów.

Ważne: prędkość procesora zbiorowego zależy od czynników takich jak rozmiar obrazów, ich rodzaj, zasoby hostingu oraz wzrost natężenia ruchu w witrynie.

Wskazówka: nie zaleca się dodatkowego kompresowania obrazów po tym przeprowadzonym przez ShortPixel. Jeśli chcesz jednak to zrobić, aby oszczędzić jeszcze więcej pamięci, spróbuj postąpić w następujący sposób: Usuń metadane WP (ze strony zbiorczej ShortPixel), dzięki czemu ShortPixel zapomni, że skompresował twoje obrazy. W efekcie prawdopodobnie uda się zmniejszyć grafiki o dodatkowe kilka bajtów.

Przycisk ShortPixel w bibliotece mediów

Obrazy kompresowane są domyślnie przy przesyłaniu (możesz dezaktywować tę funkcję w ustawieniach wtyczki, w karcie „Zaawansowane”). Dzięki takiej automatyzacji całego procesu nie musisz martwić się o przebieg kompresji. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu którejś z minionych kompresji, przejdź do „Biblioteki mediów” i sprawdź kolumnę dodaną przez ShortPixel. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat optymalizacji a także będziesz mógł przywrócić lub ponownie zoptymalizować obraz.

Wygląda to w następujący sposób: (screenshot)

2. Narzędzia API ShortPixel dla stron opartych o PHP

Co prawda głównym rynkiem ShortPixel jest społeczność WordPress, jednak firma ta opracowała narzędzia optymalizacji, z których mogą skorzystać także strony internetowe zbudowane na innych rozwiązaniach PHP. Istnieje sześć takich narzędzi, a wszelkie szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz pod poniższym adresem:

https://shortpixel.com/api-tools  

Najpopularniejsze narzędzie w tej kategorii to „Optymalizator witryny ShortPixel”. Przeznaczony jest on do kompresowania obrazów na dowolnych stronach internetowych opartych o PHP. Całość może przebiec z użyciem niestandardowych kodów, a także za pomocą bezpłatnej platformy typu Joomla lub Drupal.

Ważne: aby internetowe narzędzia ShortPixel działały poprawnie, musisz posiadać odpowiednie prawa do używanych zdjęć oraz zawierających je folderów.

3. Internetowy kompresor obrazów

Jeśli nie posiadasz własnej witryny, a po prostu chcesz skompresować posiadane obrazy, skorzystaj internetowego optymalizatora obrazów  ShortPixel. Jest to bezpłatny program, z którego możesz korzystać nawet wtedy, gdy nie jesteś zalogowany. Przesyłane obrazy podlegają jednak wówczas limitowi rozmiaru, który wynosi 10 MB.

Pozostaw komentarz